2000 yılı 5 milyon emekliye 355 liraya varan zam

2000 yılı ve de sonrasında emekli olanlar intibak için gözünü Anayasa Mahkemesi’nin kararına ve de hazırlanan torba yasaya çevirdi. Eğer İntibak çıkarsa, yaklaşık kişi sayısı 5 milyon emekli 355 liraya varan bu zamdan yararlanacak. Ancak ise yasa gerekiyor.

2000 yılı 5 milyon emekliye 355 liraya varan zam

Emeklilerin ise intibak umudu sürüyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar intibak için bir yandan ise Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararını bekliyor, bir yandan ise gözünü hazırlığı yapılan torba yasa tasarısına çevirdi. Yaklaşık en az 5 milyon emekliye 355 liraya varan zam yolunu açacak intibak için alınacak karar merak ediliyor.

HEYECANLI BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

İntibak başvurusu Kamu Denetçiliği Kurumu "ombudsman" tarafından haklı bulunan ancak idare mahkemesinden ve Yargıtay'dan olumsuz yanıt alan Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı, konuyu ise Anayasa Mahkemesi'ne de taşımıştı. Anayasa Mahkemesi ise önümüzdeki günlerde Avcı'nın yaptığı bireysel başvuruyu ise masaya yatıracak. Eğer yüksek mahkeme, 2000 yılı öncesine ilişkin intibak düzenlemesinin yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, işte o zaman emeklilere intibak zammının yolu açılacaktır. İntibak artışı için ise ayrı ayrı dava açmaya hiç gerek olmayacak. İntibak, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların ve herkesi kapsayacak. Emeklilere, önceki intibaktaki gibi 355 liraya varan o zam gündeme gelecek. Ayrıca hükümetin yeni torba yasa hazırlığı da intibak bekleyen zam emeklileri heyecanlandırdı. Emekliler, önümüzdeki günler içinde Meclis'e sunulacak torba yasa tasarısında bu düzenlemenin yer alıp almayacağını sabırsızlıkla bekliyor.

DERNEK TAKİPTE OLACAK

Türkiye Emekliler Derneği, Anayasa Mahkemesi'ne taşınan intibak düzenlemesinin 4 ile 5 milyon arasında kişiyi ilgilendirdiğini belirtiyor. Derneğin ise hukuk danışmanı Avukat Cafer Tufan Yazıcıoğlu, konuyla ilgili, Açıklaması "Dosyadaki bilirkişi raporu ve ombudsman kararı ise lehimize olmasına rağmen, Yargıtay mahkemenin verdiği ret kararını ise onaylamıştır. Derneğimiz 2000 sonrası emeklilerin intibak hakkı için başlattığı hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir" dedi.


Etiketler :   emekliye zam 
<< Önceki Haber 2000 yılı 5 milyon emekliye 355 liraya varan zam Sonraki Haber >>

  Yukleme: 0.015058