CHP'li vekillerin başvurusuna ret kararı

CHP'li vekillerin başvurmuş olduğu Anayasa Mahkemesi, Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair, Kanun'un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle yapılan başvuru reddedildi.

CHP'li vekillerin başvurusuna ret kararı

Anayasa Mahkemesi, CHP milletvekillerinin Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı maddelerin iptali olup ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

Resmi Gazete'de yayımlanan Yüksek Mahkeme kararı, CHP'li Akif Hamzaçebi, Engin Altay, Levent Gök ve 121 milletvekili tarafından 6592 sayılı Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklikleri Yapılmasına Dair Kanun'la ilgili başvuruda bulunulduğu hatırlatılmışdır.

Anayasa Mahkemesi kararı, itiraza konu kanun maddelerinin Anayasa'ya da aykırı olmadığına ve başvurunun iptal isteminin reddine oy birliğiyle kararı hükmedildiği belirtildi.


Başvuruda, söz konusu kanunun bazı maddeleri ile 3213 sayılı Maden Kanunu'ndaki kimi fıkralara eklenen; "yetkilendirilmiş tüzel kişiler", "ve gerçek/tüzel kişilere ait diğer...", "kamu yatırımı'nın" gibi tanımlar ve ibareler, söz konusu yasanın 30. maddesinin birinci fıkrası ilk cümlesi, üçüncü fıkrası ve 27. maddesinin anayasa mahkemesine aykırı olduğu iddiasıyla iptallerini ve yürürlüklerinin durdurulması talep edildiği belirtildi..
Anayasa Mahkemesi kararında, itiraza konu kanun maddelerinin anayasaya aykırı olmadığına ve iptal taleplerinin reddine oy birliğiyle hükmedildiği belirtildi.

Kararda, ayrıca söz konusu maddelerin yürürlüklerinin durdurulması talebinin de reddedildiği ifade edildi.Bu Haberin Manşeti :

CHP'li vekillerin başvurusuna ret kararı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :   Anayasa Mahkemesi 
<< Önceki Haber CHP'li vekillerin başvurusuna ret kararı Sonraki Haber >>

  Yukleme: 0.010681