Irak ordusu Musul'u geri almak için hazırlanır

Musul fazla iki yıl için ISIL kontrol altında olmuştur.

Irak ordusu Musul'u geri almak için hazırlanır

Irak özel kuvvetler büyük bir askeri ISIL düzenlenen kenti geri almak için öncesinde planlı bir saldırı Musul dışında inşa başladı.

Musul'u geri almak için operasyon Irak'ın ordu için henüz en karmaşık olması beklenen ve ABD liderliğindeki koalisyon ve şehir etrafında militanlara karşı hava saldırıları arttıkça geliyor.

Açıklamada, koalisyon uçaklarının son iki hafta içinde bölgede sözde İslam Devleti gruba karşı 50'den fazla hava saldırısı gerçekleştirilmiştir söyledi.

"Biz gündoğumu sırasında 4 am geldi. Biz Musul'u kurtarmak için geldim. Biz onu kurtaracak ve ailelerin eve dönebilirsiniz emin olacaktır '' bir Irak ordusu sözcüsü söyledi.

30.000 Irak ve koalisyon güçlerinin Birleşmiş Milletler korkuları büyük bir insani acil kıvılcım olabilir saldırı, katılmak bekleniyor.

Lise Grande, BM Irak İnsani Yardım Koordinatörü şunları söyledi:
"BM en kötü durum senaryosunda, Musul bu kadar karmaşık olmasının sebeplerinden vardır 2016 yılında dünyanın en büyük tek en karmaşık insani yardım operasyonunu temsil edebilir tahmin ediyor. Beklenen operasyon sırf kapsamı, en kötü durum senaryosunda etkilenebilir şehir içinde 1,5 milyon sivilin 1.2 olabilir. "

Potansiyel 2003 yılında ABD öncülüğündeki işgalinden bu yana Irak'taki en büyük savaş, Musul için saldırı bu ay sonuna kadar başlaması bekleniyor.


Etiketler :   Irak ordusu 
<< Önceki Haber Irak ordusu Musul'u geri almak için hazırlanır Sonraki Haber >>

  Yukleme: 0.010843