Peter Tasker - Godzilla: anayasal bir argüman

Orta 2015 yılında, Abe bir müttefiki askeri destek sağlamak için, bazı sıkı bir şekilde tanımlanmış koşullarda, Japonya'yı izin yeni güvenlik yasalar çıkardı.

Peter Tasker - Godzilla: anayasal bir argüman

"Godzilla Diriliş" - da "Shin Godzilla" ya da Yeni Godzilla olarak bilinen - Bu gibi Ekim 11. ABD'de piyasaya çıkacak 1954 yılında başlayan uzun soluklu Japon film serisinin en yeni üyesi orijinal film İkinci Dünya Savaşı ve atom bombalama travma yansıyan, bu yüzden "Godzilla Diriliş" Japonya'nın üçlü Fukushima felaketi (deprem, tsunami ve nükleer erime) Mart 2011'de yanı sıra bugünün jeopolitik tehlikeleri yansıtır.

"Başbakan, bir karar vermek zorunda acı daha da önlemek için."

"Ne? Burada ve şimdi karar verin? Kimse bana söyledi!"

Karar Japonya'nın bumbling sorulan, ama iyi niyetli, filmde başbakan Japonya'nın Öz Savunma Kuvvetleri konuşlandırılması ile ilgilidir ediliyor. O dev Tokyo'nun merkezinde hasara yol açtı gibi onları dağıtmak anayasa olacağını merak ediyor.

Bir önceki Godzilla Filmlerde, soru hiç dile; askeri sadece sahneye geldi ve uzak patlatma başladı. Japonya'nın ABD-dayatılan pasifist anayasanın kısıtlamaları göz önüne alındığında makul bir noktadır.

2007 yılında daha sonra Savunma Bakanı Shigeru Ishiba bir basın toplantısıyla Godzilla sorunu ele ve Temmuz 2016 yayımlanmasından sonra ona döndü "Godzilla Diriliş." Onun görüşüne göre, Japonya düşman işgaline karşı kendini savunmak için anayasal hakkı vardır, ama bu Tokyo Körfezi altında çıkan Godzilla, kapak olmaz.

Aynı şekilde Öz Savunma Kuvvetleri gibi Fukushima kazası gibi doğal afetler, üstesinden gelebilirsiniz, ama bu pek bütün tali hasar, bir kentsel ortamda tank, roket ve savaş uçağı kullanımını onaylamaktadır.

 Tokyo'da Toho Studios merkezi tarafından Godzilla A boyama (Hyunjung Cho Foto)
Ishiba en musings kaprisli görünebilir, ama bir nuclearized Kuzey Kore, giderek iddialı Çin karşısında ve ABD'de bir tecrit Donald Trump başkanlığı olasılığı, Japon izleyiciler siyasi altmetin anlıyorum. Japonya pasifist kalmayı göze alabilir? o ebediyen korunması için Amerikan müttefiki güvenebilirsiniz? Şaşılacak anayasal revizyon Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin gündeminde en üst yakındır.

Şu halde, anayasanın 9. maddesi sahip Japonya'yı yasaklar "kara, deniz ve hava kuvvetleri, yanı sıra diğer savaş potansiyeli." Bu görünüşte battaniye yasak yargı yorumuyla yıllardır tarafından seyreltilmiş ancak bulunduğu hukuki hat kimsenin tahmin nerede olmuştur.

Utanç verici, o faturaları üzerinde ifademiz âlimler onları anayasaya aykırı ilan etti. Nitekim pek çok bilim adamı, Japonya'nın 60 yaşındaki Öz Savunma Kuvvetleri'nin varlığı anayasa ihlali olduğunu iddia ediyorlar.


Etiketler :   Utanç verici     
<< Önceki Haber Peter Tasker - Godzilla: anayasal bir argüman Sonraki Haber >>

  Yukleme: 0.010837